LG K10 (2017)
4.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG K10 (2017) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG K10 (2017) at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe , HSDPA 900 / 1900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Europe , LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 148.7 x 75.3 x 7.9 mm (5.85 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2(Europe)/4.1(India), A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Titan |
| Models | M250, X400 |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K10 (2017) released?
The LG K10 (2017) was announced 2016, December.
What is the LG K10 (2017)'s display size?
The LG K10 (2017) has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K10 (2017) have?
The LG K10 (2017) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG K10 (2017) have?
The LG K10 (2017) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG K10 (2017) have?
The LG K10 (2017) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K10 (2017) battery capacity?
The LG K10 (2017) has a 2800 mAh battery.
Does the LG K10 (2017) support 5G?
No, the LG K10 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K10 (2017) run?
The LG K10 (2017) runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG K10 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the LG K10 (2017) at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN