| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
| Dimensions | 132 x 67.6 x 11.1 mm (5.20 x 2.66 x 0.44 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
| Colors | Blue |
| Price | 77 USD |