Lenovo Vibe A
5.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe A is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe A at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
3.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 124.5 x 64 x 10.6 mm (4.90 x 2.52 x 0.42 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB /512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White |
| Models | A1000m |
| Price | 54 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe A released?
The Lenovo Vibe A was announced 2016, July.
What is the Lenovo Vibe A's display size?
The Lenovo Vibe A has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo Vibe A have?
The Lenovo Vibe A is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe A have?
The Lenovo Vibe A features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo Vibe A battery capacity?
The Lenovo Vibe A has a 1700 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe A support 5G?
No, the Lenovo Vibe A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo Vibe A run?
The Lenovo Vibe A runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe A?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe A at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.