Lenovo Tab3 10
1.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Tab3 10 is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 7000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Tab3 10 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 247 x 171 x 8.9 mm (9.72 x 6.73 x 0.35 in) |
| Weight | 509 g (1.12 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8161 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 309 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab3 10 released?
The Lenovo Tab3 10 was announced 2016, February.
What is the Lenovo Tab3 10's display size?
The Lenovo Tab3 10 has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab3 10 have?
The Lenovo Tab3 10 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab3 10 have?
The Lenovo Tab3 10 is available with 32GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab3 10 have?
The Lenovo Tab3 10 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Tab3 10 battery capacity?
The Lenovo Tab3 10 has a 7000 mAh battery.
Does the Lenovo Tab3 10 support 5G?
No, the Lenovo Tab3 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo Tab3 10 run?
The Lenovo Tab3 10 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab3 10?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab3 10 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.