Lenovo Phab2
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Phab2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.4 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Phab2 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - EMEA , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700) - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 175 x 89.5 x 9.6 mm (6.89 x 3.52 x 0.38 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 112.9 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8735 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256GB (uses SIM2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Dolby Audio Capture 5.1 Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Grey, Champagne Gold |
| Models | PB2-650M, PB2-650Y |
| Price | 252 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Phab2 released?
The Lenovo Phab2 was announced 2016, June.
What is the Lenovo Phab2's display size?
The Lenovo Phab2 has a 6.4 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Phab2 have?
The Lenovo Phab2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Phab2 have?
The Lenovo Phab2 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Phab2 have?
The Lenovo Phab2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Phab2 battery capacity?
The Lenovo Phab2 has a 4050 mAh battery.
Does the Lenovo Phab2 support 5G?
No, the Lenovo Phab2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Phab2 run?
The Lenovo Phab2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Phab2?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Phab2 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.