| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - Global model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global model |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
| Dimensions | 147 x 72.6 x 7.9 mm (5.79 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 12.3 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, Laser AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2700 mAh battery |
| Colors | Carbon, Quartz, Ice |
| Models | Nexus 5X, H791 |
| Price | About 297 USD |