LG L65 Dual D285
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L65 Dual D285 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L65 Dual D285 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 127.2 x 66.8 x 9.6 mm (5.01 x 2.63 x 0.38 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L65 Dual D285 released?
The LG L65 Dual D285 was announced 2014, April. Released 2014, May.
What is the LG L65 Dual D285's display size?
The LG L65 Dual D285 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG L65 Dual D285 have?
The LG L65 Dual D285 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L65 Dual D285 have?
The LG L65 Dual D285 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L65 Dual D285 have?
The LG L65 Dual D285 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG L65 Dual D285 battery capacity?
The LG L65 Dual D285 has a 2100 mAh battery.
Does the LG L65 Dual D285 support 5G?
No, the LG L65 Dual D285 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L65 Dual D285 run?
The LG L65 Dual D285 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L65 Dual D285?
AppsApk's editorial team rates the LG L65 Dual D285 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.