LG X power2
5.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG X power2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG X power2 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.7 x 78.1 x 8.4 mm (6.09 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750 , Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) - M320G |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM (USA) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) - market dependent |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Titan, Shiny Titan, Shiny Gold, Shiny Blue |
| Models | M320, SP320, M327, M322, M320G |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X power2 released?
The LG X power2 was announced 2017, February.
What is the LG X power2's display size?
The LG X power2 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X power2 have?
The LG X power2 is available with 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG X power2 have?
The LG X power2 is available with 16GB / 5GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the LG X power2 have?
The LG X power2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG X power2 battery capacity?
The LG X power2 has a 4500 mAh battery.
Does the LG X power2 support 5G?
No, the LG X power2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X power2 run?
The LG X power2 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG X power2?
AppsApk's editorial team rates the LG X power2 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN