| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
| Dimensions | 152 x 74.4 x 8.3 mm (5.98 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.8 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Triple |
48 MP, f/1.7, 13mm (ultrawide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2 5 MP, f/1.9, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 16 MP, f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Colors | Carbon Black, Pearl White, Phantom Blue |
| Price | 242 USD |