Meizu M1 Note
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3140 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Meizu M1 Note is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3140 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Meizu M1 Note at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 150.7 x 75.2 x 8.9 mm (5.93 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Flyme 4 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue, Yellow, Green, Pink |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M1 Note released?
The Meizu M1 Note was announced 2014, December.
What is the Meizu M1 Note's display size?
The Meizu M1 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M1 Note have?
The Meizu M1 Note comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M1 Note have?
The Meizu M1 Note is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Meizu M1 Note have?
The Meizu M1 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M1 Note battery capacity?
The Meizu M1 Note has a 3140 mAh battery.
Does the Meizu M1 Note support 5G?
No, the Meizu M1 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M1 Note run?
The Meizu M1 Note runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M1 Note?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M1 Note at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.