Meizu MX4
7.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.36 inches · 1152×1920
- Camera20.7 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Meizu MX4 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.36 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A17 & 4x1.7 GHz Cortex-A7) chipset, a 20.7 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Meizu MX4 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - China Mobile |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) , LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China Mobile |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 75.2 x 8.9 mm (5.67 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.36 inches, 81.8 cm2 (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1152 x 1920 pixels, 5:3 ratio (~418 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Flyme 4 |
| Chipset | MediaTek MT6595 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A17 & 4x1.7 GHz Cortex-A7) |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 20.7 MP, f/2.2, 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, White |
| Price | 372 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu MX4 released?
The Meizu MX4 was announced 2014, September.
What is the Meizu MX4's display size?
The Meizu MX4 has a 5.36 inches display with 1152 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu MX4 have?
The Meizu MX4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu MX4 have?
The Meizu MX4 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Meizu MX4 have?
The Meizu MX4 features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Meizu MX4 battery capacity?
The Meizu MX4 has a 3100 mAh battery.
Does the Meizu MX4 support 5G?
No, the Meizu MX4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu MX4 run?
The Meizu MX4 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu MX4?
AppsApk's editorial team rates the Meizu MX4 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.