Meizu V8 Pro
6.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu V8 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu V8 Pro at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 . CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 147.5 x 72.7 x 8.1 mm (5.81 x 2.86 x 0.32 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, f/2.2, AF 5 MP, f/2.2 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu V8 Pro released?
The Meizu V8 Pro was announced 2018, September.
What is the Meizu V8 Pro's display size?
The Meizu V8 Pro has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu V8 Pro have?
The Meizu V8 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu V8 Pro have?
The Meizu V8 Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Meizu V8 Pro have?
The Meizu V8 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu V8 Pro battery capacity?
The Meizu V8 Pro has a 3100 mAh battery.
Does the Meizu V8 Pro support 5G?
No, the Meizu V8 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu V8 Pro run?
The Meizu V8 Pro runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu V8 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Meizu V8 Pro at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.