| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H811 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700) - H815 LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 40(2300) - H815T LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - H815P LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700) - H811 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
| Dimensions | 148.9 x 76.1 x 6.3 - 9.8 mm |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.2 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); LG UX 4 UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 16 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, Laser AF, 3-axis OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort 4K), USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) Qi wireless charging (optional) |
| Colors | Grey, White, Gold, Leather Black, Leather Brown, Leather Red, White/Gold |
| Models | H815, H810, H811, H811, LS991, VS986, US991, H812, F500L, F500S, F500K, LGLS991, LGUS991 |
| Price | About 329 USD |