LG L35
4.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid OS
Sponsored
The LG L35 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.2 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1540 mAh battery. AppsApk rates the LG L35 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 109.4 x 59 x 11.9 mm (4.31 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L35 released?
The LG L35 was announced 2014, May.
What is the LG L35's display size?
The LG L35 has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the LG L35 have?
The LG L35 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L35 have?
The LG L35 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG L35 battery capacity?
The LG L35 has a 1540 mAh battery.
Does the LG L35 support 5G?
No, the LG L35 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L35 run?
The LG L35 runs Android OS.
What is AppsApk's rating for the LG L35?
AppsApk's editorial team rates the LG L35 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.