LG V30
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1440×2880
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG V30 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG V30 at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 75.4 x 7.3 mm (5.97 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~537 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 64GB 4GB RAM (V30), 128GB 4GB RAM (V30+) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.6, 30mm (wide), 1.0µm, PDAF, Laser AF, 3-axis OIS 13 MP, f/1.9, 12mm (ultrawide), no AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio B&O Play certified 24-bit/48kHz audio recording Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 Wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Cloud Silver, Moroccan Blue, Lavender Violet, Raspberry Rose |
| Models | H930, H931, H932, H933, VS996, US998, LS998U, LGM-V300L, LGM-V300K, LGM-V300S, LS998 |
| Price | About 318 USD |
● Questions about this phone
When was the LG V30 released?
The LG V30 was announced 2017, August.
What is the LG V30's display size?
The LG V30 has a 6.0 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the LG V30 have?
The LG V30 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG V30 have?
The LG V30 is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the LG V30 have?
The LG V30 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG V30 battery capacity?
The LG V30 has a 3300 mAh battery.
Does the LG V30 support 5G?
No, the LG V30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG V30 run?
The LG V30 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG V30?
AppsApk's editorial team rates the LG V30 at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN