LG X4+
4.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG X4+ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG X4+ at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 75.1 x 8.6 mm (5.85 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 172.3 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lavender Violet, Moroccan Blue |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X4+ released?
The LG X4+ was announced 2018, January.
What is the LG X4+'s display size?
The LG X4+ has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X4+ have?
The LG X4+ comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG X4+ have?
The LG X4+ is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG X4+ have?
The LG X4+ features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG X4+ battery capacity?
The LG X4+ has a 3000 mAh battery.
Does the LG X4+ support 5G?
No, the LG X4+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X4+ run?
The LG X4+ runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG X4+?
AppsApk's editorial team rates the LG X4+ at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.