| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - H631 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - H635, H540, H542 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - MS631 HSDPA 850 / 900 / 2100 - H630D |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - H635 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) - H631 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) - MS631 LTE band 2(1900), 40(2300) - H630D |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Dimensions | 154.3 x 79.2 x 9.6 mm (6.07 x 3.12 x 0.38 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Micro-SIM - H631, H635, MS631, H542 , Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) - H540, H630D |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - H631, H635, H630D, MS631 Mediatek MT6592M - H540 |
| CPU |
Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - H631, H635, H630D, MS631 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 - H540 |
| GPU |
Adreno 306 - H631, H635, H630D, MS631 Mali-450MP4 - H540 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM (H635,H540,H630D,H542), 16GB 2GB RAM (H631,MS631) |
| Single |
13 MP, f/2.4, Laser AF, OIS (H631, H540, H630D, MS631) 8 MP, f/2.4, Laser AF (H635) |
| Features | HDR, panorama, dual-LED flash (H631, H540, H630D, MS631), LED flash (H635) |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Metallic Silver, Floral White |
| Models | H540, H631, MS631, H635, H540, H630, H542, H630D |
| Price | About 274 USD |