LG G3 A
4.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2610 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 A is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.26 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2610 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 A at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71.6 x 9.8 mm (5.55 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight | 146.8 g (5.19 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, 1/3", Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2610 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Titanium |
| Price | About 394 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 A released?
The LG G3 A was announced 2014, August.
What is the LG G3 A's display size?
The LG G3 A has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 A have?
The LG G3 A comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 A have?
The LG G3 A is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G3 A have?
The LG G3 A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G3 A battery capacity?
The LG G3 A has a 2610 mAh battery.
Does the LG G3 A support 5G?
No, the LG G3 A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G3 A run?
The LG G3 A runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G3 A?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 A at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN