LG Aristo 2
3.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2410 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG Aristo 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2410 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG Aristo 2 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 71.9 x 8.1 mm (5.70 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan |
| Models | LM-X210, LM-X210(G), M210 |
| Price | About 60 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Aristo 2 released?
The LG Aristo 2 was announced 2018, January.
What is the LG Aristo 2's display size?
The LG Aristo 2 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Aristo 2 have?
The LG Aristo 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Aristo 2 have?
The LG Aristo 2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Aristo 2 have?
The LG Aristo 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Aristo 2 battery capacity?
The LG Aristo 2 has a 2410 mAh battery.
Does the LG Aristo 2 support 5G?
No, the LG Aristo 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Aristo 2 run?
The LG Aristo 2 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Aristo 2?
AppsApk's editorial team rates the LG Aristo 2 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN