LG Zone 4
5.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG Zone 4 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG Zone 4 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 71.9 x 7.9 mm (5.70 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 140.3 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Moroccan Blue |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Zone 4 released?
The LG Zone 4 was announced 2018, March.
What is the LG Zone 4's display size?
The LG Zone 4 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Zone 4 have?
The LG Zone 4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Zone 4 have?
The LG Zone 4 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Zone 4 have?
The LG Zone 4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Zone 4 battery capacity?
The LG Zone 4 has a 2500 mAh battery.
Does the LG Zone 4 support 5G?
No, the LG Zone 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Zone 4 run?
The LG Zone 4 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Zone 4?
AppsApk's editorial team rates the LG Zone 4 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN