| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
| Dimensions | 151.2 x 74.6 x 7.8 mm (5.95 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 97.6 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF 5 MP |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3210 mAh battery |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | X8 |
| Price | 220 USD |