Meizu Pro 6s
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3060 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu Pro 6s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3060 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu Pro 6s at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 147.7 x 70.8 x 7.3 mm (5.81 x 2.79 x 0.29 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 , 3D Touch display |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 7.3 |
| Chipset | Mediatek MT6797T Helio X25 (20 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB /4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 3 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver, Rose Gold |
| Price | 470 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu Pro 6s released?
The Meizu Pro 6s was announced 2016, November.
What is the Meizu Pro 6s's display size?
The Meizu Pro 6s has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu Pro 6s have?
The Meizu Pro 6s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu Pro 6s have?
The Meizu Pro 6s is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Meizu Pro 6s have?
The Meizu Pro 6s features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu Pro 6s battery capacity?
The Meizu Pro 6s has a 3060 mAh battery.
Does the Meizu Pro 6s support 5G?
No, the Meizu Pro 6s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Meizu Pro 6s run?
The Meizu Pro 6s runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu Pro 6s?
AppsApk's editorial team rates the Meizu Pro 6s at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.