| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 138.2 x 70.6 x 10.7 mm (5.44 x 2.78 x 0.42 in) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
| Colors | White, Titanium, Gold |
| Price | About 142 USD |