LG X power
6.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X power is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - LS755 Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - US610, K450 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X power at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - LS755, US610 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LS755 CDMA2000 1xEV-DO - LS755, US610 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - K220 LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - K220DS LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - UAE LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS755 2,4,5,12,13,17,25 - US610 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.9 x 74.9 x 7.9 mm (5.86 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) Mediatek MT6755M (28 nm) - LS755 Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - US610, K450 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - LS755 Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - US610, K450 |
| GPU | Mali-T720 Mali-T860MP2 - LS755 Adreno 304 - US610, K450 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1.12µm, AF 8 MP, AF (LS755, US610, K450)" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1/4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Indigo, White, Gold |
| Models | K220, LS755, US610, K450, LGLS755, F750K, K210 |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X power released?
The LG X power was announced 2016, May.
What is the LG X power's display size?
The LG X power has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X power have?
The LG X power comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG X power have?
The LG X power is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG X power have?
The LG X power features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG X power battery capacity?
The LG X power has a 4100 mAh battery.
Does the LG X power support 5G?
No, the LG X power does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG X power run?
The LG X power runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X power?
AppsApk's editorial team rates the LG X power at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN