LG G7 One
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 1440×3120
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG G7 One is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.1 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG G7 One at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 153.2 x 71.9 x 7.9 mm (6.03 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Build | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~563 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM (SK) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.6, 31mm (standard), 1/3.1", 1.0µm, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) Power delivery 21W WPC&PMA wireless charging (US version only) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Models | LMQ910UM, LM-Q910 |
| Price | About 384 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G7 One released?
The LG G7 One was announced 2018, August.
What is the LG G7 One's display size?
The LG G7 One has a 6.1 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the LG G7 One have?
The LG G7 One comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG G7 One have?
The LG G7 One is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the LG G7 One have?
The LG G7 One features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG G7 One battery capacity?
The LG G7 One has a 3000 mAh battery.
Does the LG G7 One support 5G?
No, the LG G7 One does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G7 One run?
The LG G7 One runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG G7 One?
AppsApk's editorial team rates the LG G7 One at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.