LG Optimus F3
4.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.0 inches · 480×800
- CameraLED flash
- Memory1 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus F3 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus F3 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 - LS720 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO - LS720 |
| 4G bands | LTE band 25(1900) - LS720 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116.1 x 62 x 10.1 mm (4.57 x 2.44 x 0.40 in) |
| Weight | 113.4 g (3.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
| Dual | LED flash, HDR, panorama |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Purple, Titanium, Black (T-Mobile) |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus F3 released?
The LG Optimus F3 was announced 2013, June. Released 2013, June.
What is the LG Optimus F3's display size?
The LG Optimus F3 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus F3 have?
The LG Optimus F3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus F3 have?
The LG Optimus F3 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What is the LG Optimus F3 battery capacity?
The LG Optimus F3 has a 2460 mAh battery.
Does the LG Optimus F3 support 5G?
No, the LG Optimus F3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Optimus F3 run?
The LG Optimus F3 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus F3?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus F3 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.