| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
| Dimensions | 157.8 x 81.8 x 9.5 mm (6.21 x 3.22 x 0.37 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | LG Nuclun |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A15 4x1.2 GHz Cortex-A7) |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, 1/3", AF, OIS |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 2.1 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | F490L |
| Price | About 274 USD |