LG Optimus L9 II
4.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L9 II is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L9 II at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128.4 x 66.5 x 9 mm (5.06 x 2.62 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradаble to 4.4.2 (KitKat)" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 HS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | D605 |
| Price | About 273 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L9 II released?
The LG Optimus L9 II was announced 2013, August. Released 2013, October.
What is the LG Optimus L9 II's display size?
The LG Optimus L9 II has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus L9 II have?
The LG Optimus L9 II comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus L9 II have?
The LG Optimus L9 II is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L9 II have?
The LG Optimus L9 II features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Optimus L9 II battery capacity?
The LG Optimus L9 II has a 2150 mAh battery.
Does the LG Optimus L9 II support 5G?
No, the LG Optimus L9 II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L9 II run?
The LG Optimus L9 II runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradаble to 4.4.2 (KitKat)").
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L9 II?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L9 II at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.