LG K20 plus
4.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG K20 plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG K20 plus at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 - Verizon |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - T-Mobile & MetroPCS , CDMA2000 1xEV-DO - Verizon , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Verizon |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) - T-Mobile & MetroPCS LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) - Verizon |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 75.2 x 7.9 mm (5.85 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 (T-Mobile) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM (VS501), 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | LGMP260, TP260, VS501 |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K20 plus released?
The LG K20 plus was announced 2016, December.
What is the LG K20 plus's display size?
The LG K20 plus has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K20 plus have?
The LG K20 plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG K20 plus have?
The LG K20 plus is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the LG K20 plus have?
The LG K20 plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K20 plus battery capacity?
The LG K20 plus has a 2700 mAh battery.
Does the LG K20 plus support 5G?
No, the LG K20 plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG K20 plus run?
The LG K20 plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG K20 plus?
AppsApk's editorial team rates the LG K20 plus at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN