LG G7 ThinQ
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.1 inches · 1440×3120
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The LG G7 ThinQ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.1 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the LG G7 ThinQ at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 40(2300), 42(3500), 46 - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps or Cat15 800/150 Mbps (region dependant) |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 153.2 x 71.9 x 7.9 mm (6.03 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.0 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~564 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model , 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.6, 30mm (wide), 1/3.1", 1.0µm, PDAF, Laser AF, OIS 16 MP, f/1.9, 16mm (ultrawide), 1/3.1", no AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@60fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) WPC&PMA wireless charging (US version only) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Platinum Gray, New Aurora Black, New Moroccan Blue, Raspberry Rose |
| Models | LM-G710, LM-G710N, LM-G710VM, G710, SM-G710 |
| Price | About 384 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G7 ThinQ released?
The LG G7 ThinQ was announced 2018, May.
What is the LG G7 ThinQ's display size?
The LG G7 ThinQ has a 6.1 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the LG G7 ThinQ have?
The LG G7 ThinQ is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the LG G7 ThinQ have?
The LG G7 ThinQ is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LG G7 ThinQ have?
The LG G7 ThinQ features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG G7 ThinQ battery capacity?
The LG G7 ThinQ has a 3000 mAh battery.
Does the LG G7 ThinQ support 5G?
No, the LG G7 ThinQ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G7 ThinQ run?
The LG G7 ThinQ runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG G7 ThinQ?
AppsApk's editorial team rates the LG G7 ThinQ at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.