| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
| Dimensions | 156.8 x 75 x 7.6 mm (6.17 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Flyme 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 20 MP, f/2.6, 1/2.8", 1.0µm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3360 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 3 (53% in 30 min) |
| Colors | Black Stone, Moonlight Silver, Champagne Gold |
| Price | 306 USD |