Meizu M10
7.1/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.5 inches · 720×1600
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Meizu M10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Meizu M10 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 76.3 x 8.5 mm (6.49 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme 8 |
| Chipset | Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF 2 MP, f/2.2 2 MP, f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Phantom Black, Purplish Red, Sea Blue |
| Price | About $198 |
● Questions about this phone
When was the Meizu M10 released?
The Meizu M10 was announced 2019, September.
What is the Meizu M10's display size?
The Meizu M10 has a 6.5 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M10 have?
The Meizu M10 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M10 have?
The Meizu M10 is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M10 have?
The Meizu M10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M10 battery capacity?
The Meizu M10 has a 4000 mAh battery.
Does the Meizu M10 support 5G?
No, the Meizu M10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M10 run?
The Meizu M10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M10?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M10 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.