Meizu M2
7.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Meizu M2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Meizu M2 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 140.1 x 68.9 x 8.7 mm (5.52 x 2.71 x 0.34 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Flyme 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White, Blue, Pink |
| Models | m2 |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M2 released?
The Meizu M2 was announced 2015, July.
What is the Meizu M2's display size?
The Meizu M2 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M2 have?
The Meizu M2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M2 have?
The Meizu M2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Meizu M2 have?
The Meizu M2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M2 battery capacity?
The Meizu M2 has a 2500 mAh battery.
Does the Meizu M2 support 5G?
No, the Meizu M2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M2 run?
The Meizu M2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M2?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M2 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.