| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 124.1 x 66.3 x 11.8 mm (4.89 x 2.61 x 0.46 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | X145 |
| Price | About 98 USD |