LG Optimus L2 II E435
4.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L2 II E435 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.2 inches display, up to 4GB storage, a Cortex-A5 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L2 II E435 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 61 x 12 mm (4.02 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~51.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.8GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L2 II E435 released?
The LG Optimus L2 II E435 was announced 2013, October.
What is the LG Optimus L2 II E435's display size?
The LG Optimus L2 II E435 has a 3.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L2 II E435 have?
The LG Optimus L2 II E435 is available with 4GB / 8GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L2 II E435 have?
The LG Optimus L2 II E435 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG Optimus L2 II E435 battery capacity?
The LG Optimus L2 II E435 has a 1540 mAh battery.
Does the LG Optimus L2 II E435 support 5G?
No, the LG Optimus L2 II E435 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L2 II E435 run?
The LG Optimus L2 II E435 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L2 II E435?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L2 II E435 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN