LG G Pad 7.0
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera3.15 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G Pad 7.0 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G Pad 7.0 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 189.3 x 113.8 x 10.1 mm (7.45 x 4.48 x 0.40 in) |
| Weight | 293 g (10.34 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Luminous Orange, Luminous Blue |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pad 7.0 released?
The LG G Pad 7.0 was announced 2014, May.
What is the LG G Pad 7.0's display size?
The LG G Pad 7.0 has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pad 7.0 have?
The LG G Pad 7.0 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pad 7.0 have?
The LG G Pad 7.0 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G Pad 7.0 have?
The LG G Pad 7.0 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG G Pad 7.0 battery capacity?
The LG G Pad 7.0 has a 4000 mAh battery.
Does the LG G Pad 7.0 support 5G?
No, the LG G Pad 7.0 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the LG G Pad 7.0 run?
The LG G Pad 7.0 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pad 7.0?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pad 7.0 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.