LG Stylo 3 Plus
4.9/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG Stylo 3 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3080 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG Stylo 3 Plus at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 155.7 x 79.8 x 7.4 mm (6.13 x 3.14 x 0.29 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan |
| Models | TP450, M470 |
| Price | About 187 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Stylo 3 Plus released?
The LG Stylo 3 Plus was announced 2017, May.
What is the LG Stylo 3 Plus's display size?
The LG Stylo 3 Plus has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG Stylo 3 Plus have?
The LG Stylo 3 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Stylo 3 Plus have?
The LG Stylo 3 Plus is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Stylo 3 Plus have?
The LG Stylo 3 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Stylo 3 Plus battery capacity?
The LG Stylo 3 Plus has a 3080 mAh battery.
Does the LG Stylo 3 Plus support 5G?
No, the LG Stylo 3 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Stylo 3 Plus run?
The LG Stylo 3 Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Stylo 3 Plus?
AppsApk's editorial team rates the LG Stylo 3 Plus at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.