| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
| Dimensions | 154.6 x 75.2 x 8.4 mm (6.09 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Flyme 7.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 4GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, AF |
| Features | quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | M6 Note, MZ-M6 Note |
| Price | 186 USD |