Meizu E3
6.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3360 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Meizu E3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3360 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Meizu E3 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 75 x 7.6 mm (6.17 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Flyme 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 20 MP, f/2.6, 1/2.8", 1.0µm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 3 (53% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3360 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Stone, Moonlight Silver, Champagne Gold |
| Price | 306 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu E3 released?
The Meizu E3 was announced 2018, March.
What is the Meizu E3's display size?
The Meizu E3 has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu E3 have?
The Meizu E3 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Meizu E3 have?
The Meizu E3 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu E3 have?
The Meizu E3 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu E3 battery capacity?
The Meizu E3 has a 3360 mAh battery.
Does the Meizu E3 support 5G?
No, the Meizu E3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Meizu E3 run?
The Meizu E3 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu E3?
AppsApk's editorial team rates the Meizu E3 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.