Meizu MX5e
7.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3150 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Meizu MX5e is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3150 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Meizu MX5e at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 149.9 x 74.7 x 7.6 mm (5.90 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Flyme 5 |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge (60% in 40 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, Silver, Black/Silver |
| Price | 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu MX5e released?
The Meizu MX5e was announced 2016, April.
What is the Meizu MX5e's display size?
The Meizu MX5e has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu MX5e have?
The Meizu MX5e comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu MX5e have?
The Meizu MX5e is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Meizu MX5e have?
The Meizu MX5e features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Meizu MX5e battery capacity?
The Meizu MX5e has a 3150 mAh battery.
Does the Meizu MX5e support 5G?
No, the Meizu MX5e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu MX5e run?
The Meizu MX5e runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Meizu MX5e?
AppsApk's editorial team rates the Meizu MX5e at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.