| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - D335 HSDPA 900 / 2100 - D331 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 138.1 x 70.6 x 10.7 mm (5.44 x 2.78 x 0.42 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | D335, D331 |
| Price | About 100 EUR |