LG K3
4.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1940 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG K3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1940 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG K3 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - LS450 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - K100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - LS450 CDMA2000 1xEV-DO - LS450 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - K100 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS450 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 133.8 x 67.7 x 9.4 mm (5.27 x 2.67 x 0.37 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737M - K100 Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - LS450 |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720MP2 Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash - LS450 only |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1940 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Dark BLue |
| Models | &, 1050;100, LS450, K100 |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K3 released?
The LG K3 was announced 2016, August.
What is the LG K3's display size?
The LG K3 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG K3 have?
The LG K3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG K3 have?
The LG K3 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG K3 have?
The LG K3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG K3 battery capacity?
The LG K3 has a 1940 mAh battery.
Does the LG K3 support 5G?
No, the LG K3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG K3 run?
The LG K3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG K3?
AppsApk's editorial team rates the LG K3 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.