| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Dimensions | 144 x 70.5 x 8.3 mm (5.67 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 6 |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro (digital), proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable 3000 mAh battery |
| Colors | Black, Blue, Red, Gold, Pink |
| Models | M5c, MZ-M5c |
| Price | 153 USD |