Meizu M3 Note
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- CameraDual-LED dual-tone flash
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Meizu M3 Note is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Meizu M3 Note at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 75.5 x 8.2 mm (6.05 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Dinorex T2X-1 scratch/shock resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Flyme UI |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Dual | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White, Gold |
| Models | m3 note, MZ-m3 note |
| Price | 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M3 Note released?
The Meizu M3 Note was announced 2016, April.
What is the Meizu M3 Note's display size?
The Meizu M3 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M3 Note have?
The Meizu M3 Note is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M3 Note have?
The Meizu M3 Note is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What is the Meizu M3 Note battery capacity?
The Meizu M3 Note has a 4100 mAh battery.
Does the Meizu M3 Note support 5G?
No, the Meizu M3 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M3 Note run?
The Meizu M3 Note runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M3 Note?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M3 Note at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.