Meizu M1
6.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 768×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Meizu M1 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Meizu M1 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 140.2 x 72.1 x 8.9 mm (5.52 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 70.7 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~300 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6732 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, BLue, Yellow, Green, Pink, Mint |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M1 released?
The Meizu M1 was announced 2015, January.
What is the Meizu M1's display size?
The Meizu M1 has a 5.0 inches display with 768 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M1 have?
The Meizu M1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M1 have?
The Meizu M1 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Meizu M1 have?
The Meizu M1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M1 battery capacity?
The Meizu M1 has a 2500 mAh battery.
Does the Meizu M1 support 5G?
No, the Meizu M1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M1 run?
The Meizu M1 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M1?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M1 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.