Meizu 15 Lite
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.46 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Meizu 15 Lite is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.46 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Meizu 15 Lite at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 143.6 x 72.4 x 7.5 mm (5.65 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.46 inches, 82.2 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Flyme 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.9, 1.4 µm, dual pixel PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Red |
| Models | 15 Lite |
| Price | 263 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 15 Lite released?
The Meizu 15 Lite was announced 2018, April.
What is the Meizu 15 Lite's display size?
The Meizu 15 Lite has a 5.46 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 15 Lite have?
The Meizu 15 Lite comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 15 Lite have?
The Meizu 15 Lite is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Meizu 15 Lite have?
The Meizu 15 Lite features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu 15 Lite battery capacity?
The Meizu 15 Lite has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu 15 Lite support 5G?
No, the Meizu 15 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 15 Lite run?
The Meizu 15 Lite runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 15 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 15 Lite at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.