| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 141 x 71.6 x 9.8 mm (5.55 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight | 146.8 g (5.19 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, 1/3", Laser AF, OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 2.1 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2610 mAh battery |
| Colors | White, Titanium |
| Price | About 394 USD |