LG Tribute 2
4.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG Tribute 2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG Tribute 2 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 129.9 x 64.9 x 10.9 mm (5.11 x 2.56 x 0.43 in) |
| Weight | 138.9 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | BLue |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Tribute 2 released?
The LG Tribute 2 was announced 2015, July.
What is the LG Tribute 2's display size?
The LG Tribute 2 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG Tribute 2 have?
The LG Tribute 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Tribute 2 have?
The LG Tribute 2 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Tribute 2 have?
The LG Tribute 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Tribute 2 battery capacity?
The LG Tribute 2 has a 1900 mAh battery.
Does the LG Tribute 2 support 5G?
No, the LG Tribute 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Tribute 2 run?
The LG Tribute 2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG Tribute 2?
AppsApk's editorial team rates the LG Tribute 2 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.