LG Optimus GJ E975W
4.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2280 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus GJ E975W is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Krait chipset, a 13 MP main camera, a 2280 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus GJ E975W at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 136.9 x 68.9 x 9.4 mm (5.39 x 2.71 x 0.37 in) |
| Weight | 141.2 g (4.97 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2280 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 296 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus GJ E975W released?
The LG Optimus GJ E975W was announced 2013, May. Released 2013, June.
What is the LG Optimus GJ E975W's display size?
The LG Optimus GJ E975W has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus GJ E975W have?
The LG Optimus GJ E975W comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus GJ E975W have?
The LG Optimus GJ E975W is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus GJ E975W have?
The LG Optimus GJ E975W features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Optimus GJ E975W battery capacity?
The LG Optimus GJ E975W has a 2280 mAh battery.
Does the LG Optimus GJ E975W support 5G?
No, the LG Optimus GJ E975W does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus GJ E975W run?
The LG Optimus GJ E975W runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus GJ E975W?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus GJ E975W at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.