| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1900 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, Q4 |
| Status | Available. Released 2014, Q4 |
| Dimensions | 98 x 51.1 x 18.5 mm (3.86 x 2.01 x 0.73 in) |
| Weight | 102.9 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~30.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
176 x 220 pixels (~128 ppi density) Secondary external monochrome display, 64 x 96 pixels, 1 inch |
| Card slot | No |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 144p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Colors | Black |
| Models | B450 |
| Price | About 65 USD |